Forside »Arkiv

Artikler mærket med: IAS 16

IAS 16 , IAS 8 »

[5 maj 2010 | 8 Kommentarer | 3.505 visninger]

Kære Eksperter,
Hvis brugstid computersoftware revideres fra 5 år til 2 år, ville dette være en ændring i skønnet pr IAS-8 og ændring vil være fremadrettet.
Men i praktisk eksempel
Koste $ 50000 på 31-12-09
Akkumulerede afskrivninger 30 tusind dollars, som den 31-12-09
NBV 20000 som den 31-12-09
Hvis livet er revideret fra 1-1-10 fra 5 år til 3 år og derefter
NBV 20000 ville være afskrives over 2 år for 1-1-10.
men hvad nu hvis nogle software allerede har afsluttet deres oprindelige liv efter 3 år, ville det være i kraft.
HB

Bookmark på Delicious
Digg ...

IAS 16 »

[9 Mar 2010 | 6 Kommentarer | 4.680 visninger]

Hvordan vil du rapportere ppe i den konsoliderede balance, hvis nogle af enhederne bruger historiske kostpris og nogle på markedet værdiansættelse?
Hvis der ikke er nogen historiske omkostningsdata tilgængelige, kan du bruge markedsværdien?
Thnak dig

Bookmark på Delicious
Digg dette indlæg
Anbefal på Facebook
Del på Linkedin
aksjer via Reddit
Del med Stumblers
Tweet om det
Abonnér på kommentarer til dette indlæg
Tip en ven
Print til senere

IAS 16 , IFRS 1 »

[23 Jan 2010 | 5 Kommentarer | 4.452 visninger]

Hej til alle IFRS ekspert,
Vores virksomhed vælger at bruge dagsværdi på tidspunktet for overgang som den fiktive omkostninger $ 100 et materielt anlægsaktiv. Hvordan vi kan redegøre for forskellen $ 5 af den regnskabsmæssige værdi $ 95 af aktivet på dette tidspunkt med den anslåede kostpris 100 dollar? Er det korrekt, at vi debit PPE $ 5 og kredit Return tjene $ 5?

Bookmark på Delicious
Digg dette indlæg
Anbefal på Facebook
Del på Linkedin
aksjer via Reddit
Del med Stumblers
Tweet om det
Abonnér på kommentarer ...

ANDRE IFRS »

[22 Feb 2009 | 6 Kommentarer | 20.587 visninger]

Kære Alle,
Virksomheden bruger en buillding under operation lease, firma bare betale leasingydelser til ejeren af ​​bygningen, og det er ikke hensigten i fremtiden at få nogen juridiske rettigheder på denne bygning. Den repairement af bygningen blev udført af leasingtager selskab. Ifølge IFRC, kan repairment udgifter behandles som Materielle anlægsaktiver Equipmrnt eller immaterielle aktiver og kapitaliseres henholdsvis? tak
Salome

Bookmark på Delicious
Digg dette indlæg
Anbefal på Facebook
Del på Linkedin
aksjer via Reddit
Del med Stumblers
Tweet ...

IFRS »

[15 Dec 2008 | No Comment | 3.252 visninger]

Kære Sir eller mam

Når en virksomhed vedtage IFRS 1 første gang så hvad er de irems undtaget fra nationale regnskabsprincipper i tilfælde af convergance til IFRS.

Thanks

Med venlig hilsen
Rakesh

dear Rakesh

pls læse IFRS 1 og se den fritagelse gives for den samme
der er 10 undtagelser
Regards
Jignesh

Vi har en projektor & indkøbt seks år tilbage @ 17000 / - vi har nedskrevet 8000 / - allerede nu, og NBV er 9000 / -. Nu markedsværdien er 5000 / -. Har vi brug for nogen accouning behandling som pr IFRS.
Upul

Kære Upul,
IAS 16, Materielle anlægsaktiver (PPE), mulighed for valg ...

LOKAL GAAP vs IFRS »

[15 Dec 2008 | No Comment | 5.297 visninger]

Har nogen ved, hvor jeg kan downloade kopi af US GAAP og US GAAP APB?

Tak Dessanti for dit svar
Vores holdning er mindre end 1%, vi købte i de aktive marked Euro
lille position til at spekulere i, markedsprisen.
IAS 39 omfatter ikke aktieinvestering som gældende finansielle
aktiv til anerkendte den gevinst eller tab i udenlandsk valuta i
nuværende periode resultatopgørelse, da dens forklare som følger:
Disponible for salg finansielle aktiver (AFS) .... ... Dagsværdi ændringer på
AFS aktiver indregnes direkte på egenkapitalen gennem opgørelsen af
egenkapitalopgørelse, med undtagelse af renter på ...

IFRS »

[15 Dec 2008 | No Comment | 5.262 visninger]

Kære Alle,
Selskabet blev stiftet i oktober 2007.Could du give din
ekspertudtalelse om behandling af foreløbige udgifter (Revenue
generation er endnu ikke startet) fx husleje, løn, rejser etc.
afholdt i løbet oktober 2007 - Aug 2008. Besvar venligst i reference til IFRS.
Omsætningen forventes i september 2008.
Efter min mening kan foreløbige udgifter akkumuleres og afskrives, når
omsætningen er startet på grund af matching-begrebet.
BestRegards,
Hemant

Foreløbige udgifter / start omkostninger mv kan ikke udskydes. De
skal opkræves ud til resultatopgørelsen i det år, den faktiske
opstart af operationer.
-
Thanks & Regards
Anand

Hemant,
Om at Deffer den foreløbige ...

IFRS »

[14 Dec 2008 | No Comment | 6.998 visninger]

Hej alle,

Vi har brug for nogle retningslinjer i forbindelse at anvende reglerne forklaret i IAS 21 relateret til, hvis investeringer AFS i kapital instrumenter er en ikke-monetær post.
Teser kapitalandele blev foretaget uden tanke på tage kontrol på ethvert selskab, bare kvittering udbytte og salg den i et højt niveau.
Thanks



Roberto


Standarden gælder for AFS, er IAS 39, selv hvis investeringen er i en anden valuta end din egen rapporteringsvaluta.
Trods den ledelsesmæssige hensigten, hvis den procentdel af interesse ejes direkte eller indirekte af din virksomhed er ...

IAS 2 »

[14 Dec 2008 | One Comment | 7555 visninger]

Hej,

Hvis en virksomhed beder en tredjepart til at konstruere et anlægsaktiv, og ved udgangen af ​​året, er det anlægsaktiv ikke komplet, men du har en opgørelse af de afholdte udgifter, ville du udnytte de omkostninger under opførelse i Progress med modpart i periodiseringer. Eller vil du optage en post, når det er blevet leveret til virksomheden?

Hvilke IFRS ville være gældende?

Thanks,
Isabelle

IFRS 16 ville være gældende "Plant, Ejendom og equipemnt"

Recognisation -
Materielle anlægsaktiver skal indregnes som aktiver, når det er sandsynligt ...

IAS 16 »

[28 Aug 2008 | No Comment | 2,547 views]

Hvis en virksomhed opererede under navnet A med aktionærerne X og Y, i 2008 aktionærer solgte 40% af selskabet til hr. ændrede Z og de navnet på den virksomhed, for at være B selskabet trykpressen, så har betydelige Anlægsaktiver værdi.
Som pr IFRS, er det acceptabelt, at det nye selskab B, bog om den nye TB værdien af ​​anlægsaktiver Omkostninger, da den regnskabsmæssige værdi på anskaffelsestidspunktet, hvis maskinerne ikke var evaluerer efter ...

IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 1.920 visninger]

Kære Alle

Kan du hjælpe mig med tildelingen derection i followin scenariet

I et glasindustrien én hovedmaskinen bliver brugt til at producere skimmel, og hvordan vi kan allokere at afskrivninger af de vigtigste maskine enten på grundlag af fordeling eller helt vi vil opkræve at afskrivninger til enten hoved anlæg eller mug omkostninger.

Hvad vil være de regnskabsmæssige poster i denne sag.

Reagards.

Bookmark på Delicious
Digg dette indlæg
Anbefal på Facebook
Del på Linkedin
aksjer via Reddit
Del med Stumblers
Tweet om det
Abonnér på kommentarer til ...

ANDRE IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 2.613 visninger]

Kære Alle

I henhold til IAS 16, i et valutatransaktion aktiv skal registreres til dagsværdi.

Mit spørgsmål er, hvilke aktiver til dagsværdi?

Afgivne aktiv, eller
Erhvervede aktiv

i betragtning af at vi har en fair værdi på begge.


Regards

Bookmark på Delicious
Digg dette indlæg
Anbefal på Facebook
Del på Linkedin
aksjer via Reddit
Del med Stumblers
Tweet om det
Abonnér på kommentarer til dette indlæg
Tip en ven
Print til senere

IFRS , ANDRE IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 2.175 visninger]

Godmorgen alle
Min klient der er i byggebranchen har fået aktiver i bytte for byggeriet indtægter. Standarderne siger
IAS 18
Når varer sælges eller tjenesteydelser leveres til gengæld for ikke-tilsvarende varer eller tjenesteydelser, betragtes udvekslingen som en transaktion, der genererer indtægter. Omsætningen måles til dagsværdien af ​​de modtagne varer eller tjenesteydelser, reguleret med eventuelle modtagne eller betalte likvider.
IAS 16
I en transaktion prisen på overtagne aktiver skal måles til dagsværdien af ​​de ...

IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 3.105 visninger]

På datoen for overgangen, kan et selskab vælge, da det er anslået kostpris, historiske omkostninger hvis den tidligere regnskabsprincipper ikke er væsentligt anderledes end IFRS eller dagsværdi for PPE, Immaterielle aktiver og investeringsejendomme. Jeg er ikke sikker på, om jeg har det klare, men i henhold til IAS 16, kan man vælge den fastsatte kostpris på en per-post basis på datoen for overgangen.
Er muligheden i datoen for overgangen til at bruge FV eller historisk kostpris på en per-post basis rådighed for IAS 40 Investeringsejendomme og IAS 38 Immaterielle aktiver?
Til måling efter indregning, ... alle

IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 3.332 visninger]

Hej,

Tak for oplysningerne.

Jeg vil gerne vide, hvis vi bruger kostprismodellen end også kræver vi at gøre opskrivningen.

venlig hilsen
Suraj

Hej Suraj,
Investeringsejendomme defineres som besiddes (af indehaveren eller en leasingtager gennem en finansiel leasingkontrakt) for at leje og / eller kapitalgevinster, snarere end for
-Brug i produktionen, til levering af varer og tjenesteydelser til administrative formål eller
-Salg i normal virksomhed

IAS 40 omfatter investeringsejendomme, som besiddes af alle virksomheder, og er ikke begrænset til virksomheder, hvis primære aktiviter er i dette område. I henhold til IAS ...

IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 3.236 visninger]

Hej alle
For de virksomheder, der tilbyder afvikling rabat, skal vi have en konto til at registrere den sandsynlige godtgørelse for afvikling rabat eller vi skal netto det ud mod indtjening?
På forhånd tak.
Hilsen,

Nyasha Marauka

Bookmark på Delicious
Digg dette indlæg
Anbefal på Facebook
Del på Linkedin
aksjer via Reddit
Del med Stumblers
Tweet om det
Abonnér på kommentarer til dette indlæg
Tip en ven
Print til senere

IFRS »

[28 Aug 2008 | No Comment | 4.195 visninger]

Sirs / Fru,
Jeg vil gerne vide vejr eller ej, det er tilladt at udstede bounce aktier mod reserve skabt ud af opskrivning af anlægsaktiver, med henvisninger. Hvis ikke, kan opskrivningshenlæggelser skal bruges til ethvert formål inden salget / de-anerkendelse af anlægsaktiv


Nej, opskrivningshenlæggelser begrænset til brug for opskrivningshenlæggelser stigninger og fald alene, se IAS 16 PPE sub 39-41, kun når aktiver sælges, vil hele overskuddet blive realiseret i resultatopgørelsen eller når afskrives, kan denne del blive frigivet til ...

IFRS »

[27 Aug 2008 | No Comment | 3.172 visninger]

Morning Alle,
Vores virksomhed pådrager en masse udgifter i form af projekter arbejder som rejser. Stof, underholdning kvoter osv.
Vi har heller pådrage bekostning mellemtider af de foreløbige udgifter som besøg, forhandle møder.

Bliver disse udgifter, der skal udgiftsføres eller kapitaliserede da vi synes at have en anden opfattelse af dette fra IAS 16.
For det andet, før vi begynder på et projekt, som vi formodes at eftergive 0,1% af projektets omkostninger som regering Kravene til Environmental myndighed. Skulle sådanne udgifter skal aktiveres pr IAS 16 punkt 11
...